10 POWODÓW, ŻEBY NOSIĆ KRAWAT

Zasady ubioru się zmieniają? Elegancja przechodzi do lamusa? Najważniejsze, by czuć się swobodnie? Możliwe.
Ale zanim poluzujesz krawat, przeczytaj 10 powodów, dla których jednak warto go nie zdejmować na dobre.
krawat1-3
1
Zwraca na Ciebie uwagę. To silny akcent wizualny, a zarazem ostatnia wyłącznie ozdobna rzecz w modzie męskiej, która teoretycznie nie pełni żadnej praktycznej funkcji, jak pasek czy kapelusz.
2
Pokazuje Twoją osobowość. To, jaki wybrałeś, pokazuje kim jesteś. Jego kolor i wzór wyróżnia Cię z monotonnego tłumu szarych czy granatowych garniturów, wymaganych przez kod ubioru.
3
Wysmukla Cię i wyszczupla. Wyglądasz na wyższego, proporcjonalniej zbudowanego. Ukryje nawet mały brzuszek – o ile go masz.
4
Dodaje elitarności. Takie były jego początki. Wzory i kolory krawata sygnalizowały społeczność, czy towarzystwo, do jakiego się należało. Szczególnie w Wielkiej Brytanii, gdzie kolory ukośnych pasów na krawacie oznajmiały, do jakiej organizacji, uczelni czy klubu dżentelmenów należała osoba nosząca krawat.
5
Dodaje nowoczesności. Tak, tak; choć wymyślony przez żołnierzy chorwackich w pierwszej połowie XVII wieku (a niektórzy jako ojczyznę krawata wskazują Chiny w II w. p.n.e), w obecnej formie noszony jest dopiero od niecałych stu lat. Symbolizuje postęp i przedsiębiorczość.
krawat2-2
6
Świadczy o pozycji. To atrybut liderów, szefów, właścicieli. Czyli – pracodawców i kadry zarządzającej.
7
Demonstruje władzę. I zapewnia równość w rozmowach biznesowych i politycznych. Prowadzenie negocjacji, kiedy strona przeciwna – w opozycji do nas – ma krawat, w zasadzie skazuje nas na porażkę. Lub przynajmniej na poczucie, że zamiast spotkania się równego z równym, jest się petentem.
8
Pozwala manipulować. Po pierwsze - kolorem. Przywódcy krajów, a także prezesi firm, niemal zawsze zakładają ciemnoczerwone i bordowe. To barwa władzy. Po drugie - wzorem. Gładki, na przykład, sugeruje nadzwyczajną pewność siebie, w poprzeczne pasy i prążki – przywiązane do zasad i konserwatyzm. Po trzecie - szerokością. Z reguły im węższy, tym wydajemy się w nim dynamiczniejsi i bardziej bezpośredni.
9
Podkreśla powagę. Nie bez powodu krawat jest nie do zastąpienia na najważniejszych wydarzeniach państwowych, służbowych czy prywatnych.
10
Zwiastuje sukces. Są mężczyźni, którzy przyznają, że nie przywiązują uwagi do wyglądu i nie zakładają krawatu. Można i tak. Ale zazwyczaj nie znajdzie się ich na liście stu najbogatszych Polaków, czy w światowej 500-tce prezesów według „Forbesa”.
krawat3-2