question-answer_118755-1

Często zadawane pytania

Wszystkie tekstylia, które nadają się do wprowadzenia do drugiego obiegu czyli kompletne i niezniszczone:
- ubrania: damskie, męskie i dziecięce
- akcesoria, np.: paski, torebki, czapki, szaliki
- buty połączone w pary
- tekstylia domowe, np.: obrusy, koce.

Ubrania i akcesoria możesz oddawać w 8 salonach Wólczanka:
- Wólczanka BONARKA CITY CENTER - Kraków, godziny otwarcia: 10.00 - 21.00
- Wólczanka WESTFIELD ARKADIA - Warszawa, godziny otwarcia: 10.00 - 22.00

Akcja trwa od 22.11.2022 do 30.06.2024.

Każda osoba, która przyniesie do sklepu Wólczanki używaną odzież do oddania (min. jedną torbę/siatkę), otrzyma torbę z bawełny ekologicznej za 0,01 PLN.

Ubrania ze zbiórki w pierwszej kolejności trafią do sortowni UDO, gdzie każda paczka zostanie dokładnie zważona, a 1 zł za 1 kg przekazanej odzieży trafi na konto Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą". W dalszym kroku ubrania są sortowane i w zależności od ich stanu i atrakcyjności, którą określamy przez pryzmat aktualnych trendów, trafiają do:
- cyrkularnych butików w galeriach handlowych (adresy dostępne są na stronie internetowej ubraniadooddania.pl)
- e-commercu nosdluzej.pl w którym 10% z każdej transakcji trafia na jedną z 3 fundacji (Las na zawsze, Kupuj odpowiedzialnie i Kwiat kobiecości ). Klient decyduje, na którą fundację przekażemy środki
- do sklepów partnerskich UDO, które są prowadzone przez małych przedsiębiorców w całej Polsce
- do klientów z Afryki - aktualnie UDO współpracuje z klientami z Kenii.


1 zł za 1 kg to, patrząc na ofertę rynkową niesortowanej odzieży używanej, bardzo dużo. Wartość 1 kg używanej odzieży niesortowanej waha się pomiędzy 20 gr a 1 zł (ale tylko za taką, którą pozyskuje się na tzn. „bogatych osiedlach”). UDO przekazuje najwyższą wartość bez względu na miejsce z którego dane rzeczy do nas przychodzą.


Jeśli chcesz przekazać swoją odzież, a nie możesz tego zrobić osobiście, możesz to zrobić również od siebie z domu. Zamów bezpłatnego kuriera, który odbierze przygotowaną przez Ciebie paczkę z ubraniami do oddania. Jak to zrobić?
- Spakuj conajmniej 10kg odzieży lub tekstyliów
- Zamów bezpłatnego kuriera przez stronę www.ubraniadooddania.pl/wolczanka.


Pamiętaj, że jeśli rzeczy po prostu noszą ślady zużycia (II i III gatunek) marka Ubrania Do Oddania nadal bardzo chętnie je przyjmie. Jeżeli rzecz ma widoczne uszkodzenia - zanim zdecydujesz się pozbyć tych rzeczy, zawsze spróbuj je najpierw nareperować lub skorzystaj z usług krawca. Rzeczy mocno zniszczonych nie przekazuj proszę do Ubrania Do Oddania, bowiem podstawowym celem działalności marki jest wprowadzanie tekstyliów do ponownego obiegu. Rzeczy porwane zawsze możesz oddać do firm, które zbierają każdą jakość tekstyliów. Pamiętaj zawsze - nie wyrzucaj tekstyliów na śmietnik lub do odpadów zmieszanych.


Raport zawierający podsumowanie zbiórki opublikowany zostanie po jej zakończeniu na stronie internetowej akcji: www.wolczanka.pl/WOLCZANKAxUDO.


Jeśli do marki Ubrania Do Oddania trafią rzeczy zakwalifikowane jako odpad (poplamione, dziurawe, bardzo zniszczone) są wówczas sortowane pod kątem tkaniny i wprowadzane do drugiego obiegu przez sieć współpracujących partnerów i recyklerów ( m.in zamieniane na czyściwo) lub w ostateczności zamieniane na paliwo alternatywne.


Nie ma takiej możliwości.


Nie przyjmujemy zniszczonych ubrań, butów i akcesoriów, ponieważ UDO nie posiada technologii umożliwiającej utylizacji odpadów tekstylnych.


Aktualnie na prawie 600 ton ubrań, które trafiły do UDO około 8% nie spełniało oczekiwań. W naturalny sposób zależy nam na ubraniach najlepszej jakości, bo najłatwiej jest nam je wprowadzić do ponownego obiegu. Natomiast te 8%, o których mowa,to były ubrania, które były po prostu zniszczone czyli były odpadem tekstylnym. W tym wypadku dzielimy odpad tekstylny na kategorie przez pryzmat materiału, z którego jest on wykonany i tak:
- bawełna trafia do firmy, która produkuje z niej czyściwo
- jeans do firmy, która produkuje z niego celulozę
- swetry do firmy, która produkuje z nich wypełnienia do mebli
- tworzywa sztuczne do firmy, która produkuje z nich paliwo alternatywne.

Nie przyjmujemy: brudnych, dziurawych, poplamionych ubrań, zasłon, obrusów, pościeli, ręczników, zabawek, akcesorów dziecięcych, akcesorów domowych, porcelany, gier planszowych, książek, rzeczy wielkogabarytowych, takich jak: meble, sprzęt AGD.