Mniszek lekarski, fiołek wonny i niezapominajka to jedne z wielu roślin zdobiących nasze produkty. Wyjątkowe, realistyczne nadruki podkreślające piękno polskiej natury znajdziesz na limitowanej serii t-shirtów z bawełny organicznej oraz bluz i toreb. Część dochodów ze sprzedaży zostanie przekazana na ochronę flory polskiej.
Przedstawiamy ekspertki Polskiej Akademii Nauk i efekty naszej współpracy!
Prywatnie mama Julka, joginka, ogrodnik-amator, miłośniczka tańca oraz psychologii ewolucyjnej.
KUP TERAZ →
Autor: Otto Wilhelm Thomé, Walter Migula.
Autor: Otto Wilhelm Thomé, Walter Migula.
Jest to rodzaj trudny do identyfikacji, dlatego ogólnie określa się go jako mniszek lekarski (pospolity) (Taraxacum officinale F.H. WIGG.) W Polsce jest pospolity na obszarze całego kraju.
Mniszek lekarski jest rośliną wieloletnią, posiada żółte kwiaty, które kwitnąc zamieniają całe połacie łąk czy trawników w jednostajny żółty dywan. Od kwitnienia do rozwinięcia owoców mija 7 dni. Nasiona roznoszone są przez wiatr (anemochoria). Aparat włoskowy, w który są wyposażone nasiona, działa jak spadochron, co sprawia, że potrafią przemieścić się na odległość nawet do 500 m od rośliny macierzystej. Z jednego kwiatostanu może powstać do 150 nasion. Kwitnie od maja do sierpnia w zależności od lokalnych warunków klimatycznych. Najczęściej jest spotykany na trawnikach, nieużytkach, łąkach, polach czy ogrodach. Preferuje siedliska nasłonecznione.
Mniszek lekarski należy do roślin leczniczych, jako surowiec wykorzystuje się kwiat, ziele i korzeń. Preparaty powstałe na bazie mniszka stosuje się w niektórych schorzeniach dróg żółciowych i kamicy żółciowej a także przy problemach wątrobowych i trawiennych. Ponadto mniszek jest uważany za roślinę kosmetyczną wykorzystywaną do kremów, przeznaczonych przy pielęgnacji skóry. Jest też częstym motywem w sztuce wykorzystywanym m.in. Stanisława Wyspiańskiego.