Dzięki współpracy przy kolekcji Kwiaty Polskie Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk rozpoczął projekt ochrony ex situ LILII ZŁOTOGŁÓW. Celem projektu jest poznanie zależności pomiędzy liczbą nasion a masą cebuli dla danej rośliny oraz szczegółowe prześledzenie cyklu życiowego lilii złotogłów. Uzyskane dane zostaną wykorzystane do prowadzenia skutecznej ochrony gatunku ex situ: w hodowli ogrodowej oraz w banku nasion w Centrum Badań i Ochrony Roślin Górskich w Zakopanem.
Przedstawiamy ekspertki Polskiej Akademii Nauk i efekty naszej współpracy!
Prywatnie mama Antka i Julki, z którymi uwielbia zapuszczać się w przyrodę, chodzić po błocie i słuchać chóralnych żabich koncertów.
DOSTĘPNA WKRÓTCE
KUP TERAZ →
Autor: Jakob Sturm, Ernst Hans Ludwig Krause, K. G Lutz, Ernst Robert Missbach.
Sasanka zwyczajna jest rośliną trującą ze względu na obecność anemoniny. Powoduje ona pobudzenie i paraliż ośrodkowego układu nerwowego oraz mdłości i odurzenie. W skrajnych wypadkach sasanki mogą też wywoływać alergie.
Autor: Jakob Sturm, Ernst Hans Ludwig Krause, K. G Lutz, Ernst Robert Missbach.
z zasobów Biodiversity Heritage Library.
Autor: Otto Wilhelm Thomé, Walter Migula.
W Polsce rośnie głównie w lasach gradowych, buczynach, ziołoroślach i na zrębach. Można ją również spotkać w górach w zaroślach kosówki. Populacje mogą liczyć nawet tysiące osobników.
W dawnych czasach wierzono w czarodziejskie właściwości tej rośliny. W średniowieczu alchemicy przyrządzali z cebuli złotogłowiu płyn, który miał metale nieszlachetne zamieniać w złoto, prawdopodobnie stąd pochodzi nazwa rośliny.
Autor: Otto Wilhelm Thomé, Walter Migula.