Intro WÓLCZANKA Budzą się do życia wraz z wiosną, drobne i delikatne. Możesz spotkać je na łąkach, w lasach i parkach – KWIATY POLSKIE. Ich ochrona wymaga wkładu nas wszystkich, dlatego wraz z Instytutem Ochrony Przyrody PAN stworzyliśmy kolekcję inspirowaną kwiatami polskimi.

Mniszek lekarski, fiołek wonny i niezapominajka to jedne z wielu roślin zdobiących nasze produkty. Wyjątkowe, realistyczne nadruki podkreślające piękno polskiej natury znajdziesz na limitowanej serii t-shirtów z bawełny organicznej oraz bluz i toreb. Część dochodów ze sprzedaży zostanie przekazana na ochronę flory polskiej.
WÓLCZANKA Wspierajmy polską naturę, zwłaszcza jej najrzadsze oraz zagrożone gatunki. Świadomie czerpmy z jej dobrodziejstw, jednocześnie dbając, by każdej wiosny móc cieszyć się jej pięknem. WÓLCZANKA

Services WÓLCZANKA Na co dzień badają i chronią polską przyrodę, wystąpiły również w roli modelek w trakcie niezwykłej sesji zdjęciowej.
Przedstawiamy ekspertki Polskiej Akademii Nauk i efekty naszej współpracy!
Do udziału w projekcie zaprosiliśmy Ekspertki Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, które wsparły projekt Kwiaty Polskie nieocenioną wiedzą.

Services WÓLCZANKA WÓLCZANKA Pracownik badawczo-techniczny w Centrum Natura 2000, na co dzień zajmuje się monitoringiem siedlisk przyrodniczych i roślinnością łąk.

Prywatnie miłośniczka psów (z wzajemnością).
JOANNA KORZENIAK ⦿ Bluza ROSICZKA
249,99 169,99
KUP TERAZ →
Do sesji Pani Joanna wybrała bluzę z rosiczką okrągłolistną - rośliną torfowisk, w Polsce rzadką i objętą ścisłą ochroną gatunkową; torbę z bawełny organicznej z tym samym gatunkiem oraz jeansowe spodnie z kolekcji MARINA.

rosiczka opis Ilustracja pochodzi z zasobów Biodiversity Heritage Library.
Autor: Otto Wilhelm Thomé, Walter Migula.
WÓLCZANKA Czytaj więcej.... WÓLCZANKA WÓLCZANKA Rosiczka okrągłolistna [Drosera rotundifolia L.] – gatunek owadożernej rośliny z rodziny rosiczkowatych.

W stanie dzikim występuje w całej niemal Europie, północnej i środkowej Azji oraz w Ameryce Północnej. W Polsce spotykana na torfowiskach.
rosiczka opis 2 Ilustracja pochodzi z zasobów Biodiversity Heritage Library.
Autor: Otto Wilhelm Thomé, Walter Migula.
WÓLCZANKA close WÓLCZANKA Rosiczka okrągłolistna, rosa słoneczna [Drosera rotundifolia L.] – gatunek owadożernej rośliny z rodziny rosiczkowatych. W stanie dzikim występuje na znacznym obszarze półkuli północnej: w całej niemal Europie, północnej i środkowej Azji oraz w Ameryce Północnej. W Polsce spotykana przede wszystkim na torfowiskach.

Jest drobną rośliną wieloletnią, hemikryptofitem. Jej wysokość nie przekracza 20 cm. Ma długoogonkowe, poziomo rozesłane liście tworzące różyczkę. Pęd kwiatostanowy jest 2-4-krotnie dłuższy od liści, a osadzone na nim niepozorne, pięciopłatkowe, białe kwiaty zebrane w luźne grono. Kwitnie od lipca do sierpnia. Owocem jest trzykomorowa, jajowata torebka.

Rośnie na torfowiskach, głównie w mszarach torfowcowych i zatorfieniach, w borach bagiennych, na wilgotnych wrzosowiskach i obrzeżach jezior dystroficznych. Jest gatunkiem charakterystycznym dla mokrych wrzosowisk i torfowisk wysokich (klasa Oxycocco-Sphagnetea).

W Polsce jest uznana za takson bliski zagrożenia (Near Threatened) i, jak wszystkie rosiczki, objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Rosiczki znane są z oryginalnego sposobu „suplementacji” związków azotu, którego brakuje na torfowiskach. Wabią, a następnie unieruchamiają owady kroplami słodkiej, lepkiej cieczy wydzielanej na szczytach czułków, pokrywających powierzchnię liści. Złowiony owad zostaje strawiony, a płynne substancje odżywcze wchłonięte przez roślinę.

Dzięki zawartości glikozydów i choliny wykorzystuje się rosiczkę w ziołolecznictwie – ma działanie przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwkaszlowe, rozkurczowe i uspokajające.