Mniszek lekarski, fiołek wonny i niezapominajka to jedne z wielu roślin zdobiących nasze produkty. Wyjątkowe, realistyczne nadruki podkreślające piękno polskiej natury znajdziesz na limitowanej serii t-shirtów z bawełny organicznej oraz bluz i toreb. Część dochodów ze sprzedaży zostanie przekazana na ochronę flory polskiej.
Przedstawiamy ekspertki Polskiej Akademii Nauk i efekty naszej współpracy!
Prywatnie miłośniczka psów (z wzajemnością).
KUP TERAZ →
Autor: Otto Wilhelm Thomé, Walter Migula.
W stanie dzikim występuje w całej niemal Europie, północnej i środkowej Azji oraz w Ameryce Północnej. W Polsce spotykana na torfowiskach.
Autor: Otto Wilhelm Thomé, Walter Migula.
Jest drobną rośliną wieloletnią, hemikryptofitem. Jej wysokość nie przekracza 20 cm. Ma długoogonkowe, poziomo rozesłane liście tworzące różyczkę. Pęd kwiatostanowy jest 2-4-krotnie dłuższy od liści, a osadzone na nim niepozorne, pięciopłatkowe, białe kwiaty zebrane w luźne grono. Kwitnie od lipca do sierpnia. Owocem jest trzykomorowa, jajowata torebka.
Rośnie na torfowiskach, głównie w mszarach torfowcowych i zatorfieniach, w borach bagiennych, na wilgotnych wrzosowiskach i obrzeżach jezior dystroficznych. Jest gatunkiem charakterystycznym dla mokrych wrzosowisk i torfowisk wysokich (klasa Oxycocco-Sphagnetea).
W Polsce jest uznana za takson bliski zagrożenia (Near Threatened) i, jak wszystkie rosiczki, objęta ścisłą ochroną gatunkową.
Rosiczki znane są z oryginalnego sposobu „suplementacji” związków azotu, którego brakuje na torfowiskach. Wabią, a następnie unieruchamiają owady kroplami słodkiej, lepkiej cieczy wydzielanej na szczytach czułków, pokrywających powierzchnię liści. Złowiony owad zostaje strawiony, a płynne substancje odżywcze wchłonięte przez roślinę.
Dzięki zawartości glikozydów i choliny wykorzystuje się rosiczkę w ziołolecznictwie – ma działanie przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwkaszlowe, rozkurczowe i uspokajające.